HCTL HC-FFC05-40P-100-A-01
| Manufacturer | HCTLAsian Brands |
| MPN | HC-FFC05-40P-100-A-01 |
| LCSC Part # | C7429431 |
| Packaging | P=0.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CABLE FFC/FPC 40POS 0.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires/Flat Flex Cables (FFC, FPC) | |
| Manufacturer | HCTL | |
| Packaging | P=0.5mm | |
| Insert Thickness | 0.3mm | |
| Number of Pins | 40P | |
| Pitch | 0.5mm | |
| Contact Location | Same Side | |
| Total Length | 10cm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 2,490
2,490 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0984$ 0.0788 | $ 0.39 |
| 50+ | $ 0.0769$ 0.0616 | $ 3.08 |
| 200+ | $ 0.0661$ 0.0529 | $ 10.58 |
| 500+ | $ 0.058$ 0.0464 | $ 23.20 |
| 2,500+ | $ 0.0515$ 0.0412 | $ 103.00 |
| 5,000+ | $ 0.0483$ 0.0387 | $ 193.50 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8544491100 |
| USHTS | 8544493040 |
| TARIC | 8544499100 |
| CAHTS | 8544490090 |
| BRHTS | 85444900 |
| INHTS | 85444910 |
| MXHTS | 8544.49.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8544491100 |
| USHTS | 8544493040 |
| TARIC | 8544499100 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8544490090 |
| BRHTS | 85444900 |
| INHTS | 85444910 |
| MXHTS | 8544.49.01 |



