Tagore Technology TP0310K
| Manufacturer | |
| MPN | TP0310K |
| LCSC Part # | C7401577 |
| Packaging | QFN-16(3x3) |
| Customer # | |
| Key Attributes | TP0310K 0.1-3.8 GHz High Power Low Noise Amplifier |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Front End (LNA + PA) | |
| Manufacturer | Tagore Technology | |
| Packaging | QFN-16(3x3) | |
| Features | Integrated low noise amplifier;Multi-band support | |
| Applications | - | |
| Frequency Range | 100MHz~3.8GHz |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The TP0310K is a power Low Noise Amplifier (LNA) providing high gain and linearity. With a simple input and output match, this LNA can be tuned for different frequency bands targeting low noise, high power and high linearity. The TP0310K is packaged in a compact, low cost Dual Flat No Lead (QFN) 3x3x0.8mm, 16 pin plastic package.
Features
AI Translation
- Small signal gain @ 1850MHz: 16.5dB
- OP1dB @ 1850MHz: 27.5dBm
- NF: 1.0dB
- OIP3 @ 1850MHz: 39dBm
- 5V Typical operation
- Operating frequency: 0.1GHz to 3.8GHz
Applications
AI Translation
- 4G/5G Infrastructure Radios
- Small Cells and Cellular Repeaters
- L, S band Phase Array Radar
- SDARS
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 11.0097 | $ 11.01 |
| 200+ | $ 4.393 | $ 878.60 |
| 500+ | $ 4.2469 | $ 2123.45 |
| 1,000+ | $ 4.1738 | $ 4173.80 |
Standard Packaging1/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542399000 |
| USHTS | 8542390001 |
| TARIC | 8542399000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542390000 |
| BRHTS | 85423999 |
| INHTS | 85423900 |
| MXHTS | 8542.39.99 |

