MOLEX 5050040812
| Manufacturer | |
| MPN | 5050040812 |
| LCSC Part # | C724121 |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN Board-to-Board 8POS SMD GOLD |
| Description | 8 Position Board to Board Connector Surface Mount,P=0.4mm Gold |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) | |
| Manufacturer | MOLEX | |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 7000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
55,875
55,875
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1658 | $ 0.83 |
50+ | $ 0.1331 | $ 6.66 |
150+ | $ 0.1191 | $ 17.87 |
500+ | $ 0.1016 | $ 50.80 |
2,500+ | $ 0.0939 | $ 234.75 |
7,000+ | $ 0.0892 | $ 624.40 |
Standard Packaging 7000/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$