KANGNEX WJ500V-5.08-03P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ500V-5.08-03P-14-00A |
| LCSC Part # | C72334 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK 3POS 5.08mm TH |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 2.5 | |
| Current Rating | 18A | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of Positions or Pins | 1x3P | |
| Voltage Rating (Max) | 250V | |
| Color | Green | |
| Number of Pins | 3P | |
| Wire Gauge - AWG | 14~30 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 3 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5.08mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 250 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2164$ 0.2013 | $ 1.01 |
| 50+ | $ 0.1701$ 0.1582 | $ 7.91 |
| 250+ | $ 0.1405$ 0.1307 | $ 32.68 |
| 500+ | $ 0.1204$ 0.1120 | $ 56.00 |
| 2,500+ | $ 0.1149$ 0.1069 | $ 267.25 |
| 5,000+ | $ 0.1115$ 0.1037 | $ 518.50 |
Standard Packaging250/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



