Aimtec AMEL90-24S277HAVZ
| Manufacturer | |
| MPN | AMEL90-24S277HAVZ |
| LCSC Part # | C7215003 |
| Packaging | DIP,87.1x52.1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIP,87.1x52.1mm AC DC Configurable Power Supply Modules RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Supplies - External/Internal (Off-Board)/AC DC Configurable Power Supply Modules | |
| Manufacturer | Aimtec | |
| Packaging | DIP,87.1x52.1mm | |
| Height | 29.5mm | |
| Switching Frequency | 75kHz | |
| Ripple Noise | 200mVp-p | |
| Function | - | |
| Quiescent Supply Current | - | |
| Features | - | |
| Capacitive Load(Max) | 3000uF | |
| Output Current(Max) | 3.75A | |
| Type | Plastic encapsulated type | |
| Conversion Efficiency | 93% | |
| Voltage - Supply | - | |
| Output Voltage | 24V | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Operating Temperature Range | -40℃~+85℃ | |
| Length | 87mm | |
| Output Voltage Accuracy | ±2% | |
| Width | 52mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 93.1836 | $ 93.18 |
| 200+ | $ 37.182 | $ 7436.40 |
| 500+ | $ 35.9393 | $ 17969.65 |
| 1,000+ | $ 35.3256 | $ 35325.60 |
Standard Packaging1/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

