Sensata H12D4840DE
| Manufacturer | |
| MPN | H12D4840DE |
| LCSC Part # | C7200918 |
| Packaging | Through Hole,58.4x45.3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1 Form A (SPST-NO) 48V~530V Through Hole,58.4x45.3mm Solid State Relays (SSR) RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Solid State Relays (SSR) | |
| Manufacturer | Sensata | |
| Packaging | Through Hole,58.4x45.3mm | |
| Contact Form | 1 Form A (SPST-NO) | |
| Features | - | |
| Load Voltage | 48V~530V | |
| Input type | - | |
| load current | 40A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 20 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Dual output solid state relay with independent control. Current ratings from 25A to 40A, voltage range 24-530VAC. Industry standard package. SCR output for heavy industrial loads. DC control. Zero-crossing (resistive load) or random firing (inductive load) output.
Applications
AI Translation
- SCR output for heavy industrial loads
In-Stock: 8
8 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 37.2903 | $ 37.29 |
| 20+ | $ 35.5636 | $ 711.27 |
Standard Packaging20/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541490000 |
| USHTS | 8541491010 |
| TARIC | 8541490000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541490090 |
| BRHTS | 85414900 |
| INHTS | 85414900 |
| MXHTS | 8541.40.02 |



