KANGNEX WJ2EDGK-5.08-05P-14-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | WJ2EDGK-5.08-05P-14-00A |
| LCSC Part # | C71373 |
| Packaging | P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Headers, Plugs and Sockets | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | P=5.08mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 2.5 | |
| Wire Gauge - AWG | 14~28 | |
| Number of Positions or Pins | 1x5P | |
| Number of Pins | 5P | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Number of PINs Per Row | 5 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 10A | |
| Outlet Direction (Vertical Basis) | Top Entry | |
| Connection Type | Screw Connection (M2.5) | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Pitch | 5.08mm | |
| Color | - | |
| Connector Type | Male Plug | |
| Termination Style | - | |
| Mounting Type | - |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 150 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 13,220
13,220 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.5076$ 0.4721 | $ 0.47 |
| 10+ | $ 0.4054$ 0.3771 | $ 3.77 |
| 30+ | $ 0.3616$ 0.3363 | $ 10.09 |
| 100+ | $ 0.3081$ 0.2866 | $ 28.66 |
| 500+ | $ 0.2741$ 0.2550 | $ 127.50 |
| 1,000+ | $ 0.2595$ 0.2414 | $ 241.40 |
Standard Packaging150/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



