BOURNS SRF0703-4R7M
| Manufacturer | |
| MPN | SRF0703-4R7M |
| LCSC Part # | C7084454 |
| Packaging | SMD-4P,7.6x7.6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | FIXED IND 4.7uH 3.09A 40.6mΩ SMD-4P,7.6x7.6mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Passives/Inductors, Coils, Chokes/Arrays, Signal Transformers | |
| Manufacturer | BOURNS | |
| Packaging | SMD-4P,7.6x7.6mm | |
| Current Rating | 3.09A | |
| Inductance | 4.7uH | |
| Tolerance | ±20% | |
| DC Resistance(DCR) | 40.6mΩ | |
| Current - Saturation (Isat) | 3.78A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 444
444 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.0317 | $ 1.03 |
| 10+ | $ 0.8247 | $ 8.25 |
| 30+ | $ 0.7212 | $ 21.64 |
| 100+ | $ 0.6177 | $ 61.77 |
| 500+ | $ 0.5563 | $ 278.15 |
| 1,500+ | $ 0.5256 | $ 788.40 |
Standard Packaging1500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504500000 |
| USHTS | 8504508000 |
| TARIC | 8504500010 |
| CAHTS | 8504500000 |
| BRHTS | 85045000 |
| INHTS | 85045010 |
| MXHTS | 8504.50.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504500000 |
| USHTS | 8504508000 |
| TARIC | 8504500010 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8504500000 |
| BRHTS | 85045000 |
| INHTS | 85045010 |
| MXHTS | 8504.50.01 |



