ESPRESSIF ESP32-WROOM-32E-N4
| Manufacturer | ESPRESSIFAsian Brands |
| MPN | ESP32-WROOM-32E-N4 |
| LCSC Part # | C701341 |
| Packaging | SMD,25.5x18mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.4 GHz Wi-Fi + Bluetooth + Bluetooth LE module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Transceiver Modules and Modems | |
| Manufacturer | ESPRESSIF | |
| Packaging | SMD,25.5x18mm | |
| Frequency Range | 2.4GHz | |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V | |
| Utilized IC / Part | ESP32-D0WD-V3;ESP32-D0WDR2-V3 | |
| Output Power | 20dBm | |
| Antenna Type | On-board PCB Antenna | |
| Sensitivity | -98dBm | |
| Wireless Standard | Bluetooth4.2 | |
| Receive Current | 112mA | |
| Interface | I2C;SPI;UART;SDIO;GPIO | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Current Of Transmitting | 239mA |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 650 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 9,377
9,377 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 3.7944 | $ 3.79 |
| 10+ | $ 3.327 | $ 33.27 |
| 30+ | $ 3.0893 | $ 92.68 |
| 100+ | $ 2.769 | $ 276.90 |
| 650+ | $ 2.6542 | $ 1725.23 |
| 1,300+ | $ 2.6057 | $ 3387.41 |
Standard Packaging650/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992c |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 5A992c |
| CNHTS | 8517629200 |
| USHTS | 8517620090 |
| TARIC | 8517620000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517620090 |
| BRHTS | 85176299 |
| INHTS | 85176290 |
| MXHTS | 8517.62.99 |



