FTR FTR20D561K
| Manufacturer | FTRAsian Brands |
| MPN | FTR20D561K |
| LCSC Part # | C693520 |
| Packaging | Through Hole,P=10mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 504V~616V 6.5kA P=10mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | FTR | |
| Packaging | Through Hole,P=10mm | |
| Clamping Voltage | 925V | |
| Energy | 215J | |
| Capacitance | - | |
| Maximum DC Volts | 460V | |
| Maximum AC Volts | 350V | |
| Varistor Voltage | 504V~616V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Fast responding to transient over-voltage
- Large absorbing transient energy capability
- Low clamping ratio and no follow-on current
- Meets MSL level 1, per J-STD-020
- Operating Temperature: -40°C~+105°C8-40°C~+125°C
- Storage Temperature: -40°C~+125°C
- Agency recognition: UL 1449 4th /cUL/TUV/CQC
Applications
AI Translation
- Power supply, Telecommunication, Smart meter, or PLC protection
- Surge protection in consumer electronics
- Surge protection in industrial electronics
- Surge protection in electronic home appliances, gas and petroleum appliances
- Relay and electromagnetic valve surge absorption
In-Stock: 21,600
21,600 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2426 | $ 1.21 |
| 50+ | $ 0.1937 | $ 9.69 |
| 200+ | $ 0.1593 | $ 31.86 |
| 400+ | $ 0.1332 | $ 53.28 |
| 2,400+ | $ 0.1215 | $ 291.60 |
| 5,000+ | $ 0.1145 | $ 572.50 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



