EPC EPC2218A
| Manufacturer | |
| MPN | EPC2218A |
| LCSC Part # | C6845371 |
| Packaging | SMD-8P,3.5x2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 80V 60A 2.5V 3.2mΩ@5V 1 N-channel SMD-8P,3.5x2mm Single FETs, MOSFETs RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Transistors/FETs, MOSFETs/Single FETs, MOSFETs | |
| Manufacturer | EPC | |
| Packaging | SMD-8P,3.5x2mm | |
| Drain to Source Voltage | 80V | |
| Output Capacitance(Coss) | 562pF | |
| Current - Continuous Drain(Id) | 60A | |
| Operating Temperature - | -40℃~+150℃ | |
| Gate Threshold Voltage (Vgs(th)) | 2.5V | |
| Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds) | 4.3pF | |
| RDS(on) | 3.2mΩ@5V | |
| Number | 1 N-channel | |
| Input Capacitance(Ciss) | 1.57nF | |
| Gate Charge(Qg) | 13.6nC@5V | |
| Vgs | ±6V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 8.2064 | $ 8.21 |
| 200+ | $ 3.2755 | $ 655.10 |
| 500+ | $ 3.1661 | $ 1583.05 |
| 1,000+ | $ 3.1121 | $ 3112.10 |
Standard Packaging1000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541290000 |
| USHTS | 8541290095 |
| TARIC | 8541290000 |
| CAHTS | 8541290000 |
| BRHTS | 85412910 |
| INHTS | 85412900 |
| MXHTS | 8541.29.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541290000 |
| USHTS | 8541290095 |
| TARIC | 8541290000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541290000 |
| BRHTS | 85412910 |
| INHTS | 85412900 |
| MXHTS | 8541.29.99 |

