Samtec SSM-106-L-DV-BE-LC-K
| Manufacturer | |
| MPN | SSM-106-L-DV-BE-LC-K |
| LCSC Part # | C6824252 |
| Packaging | SMD,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Female Header 12 Position 2.54mm Pitch Dual Row Surface Mount -55℃~+125℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Samtec | |
| Packaging | SMD,P=2.54mm | |
| Voltage Rating | - | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Number of Positions | 12P | |
| Current Rating | 5.2A | |
| Insulation Height | 7.37mm | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Tin | |
| Row Spacing | 2.54mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 350 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 10.3728 | $ 10.37 |
| 200+ | $ 4.1396 | $ 827.92 |
| 500+ | $ 4.0015 | $ 2000.75 |
| 1,000+ | $ 3.9333 | $ 3933.30 |
Standard Packaging350/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

