Legion SS11-BBAWG-R20-R
| Manufacturer | LegionAsian Brands |
| MPN | SS11-BBAWG-R20-R |
| LCSC Part # | C6775891 |
| Packaging | Through Hole,21x15mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH ROCKER SPST 16A 250V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Rocker Switches | |
| Manufacturer | Legion | |
| Packaging | Through Hole,21x15mm | |
| Voltage Rating (AC) | 250V | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Circuit | SPST | |
| Actuator Color | Black | |
| Actuator Type | Concave Bend | |
| With Lamp | No | |
| Life | 10000 times | |
| Length | 21mm | |
| Current Rating | 16A | |
| Switch Height | 20.4mm | |
| Width | 15mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 355
355 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.3077$ 0.2924 | $ 1.46 |
| 50+ | $ 0.2419$ 0.2299 | $ 11.50 |
| 150+ | $ 0.2137$ 0.2031 | $ 30.47 |
| 500+ | $ 0.1772$ 0.1684 | $ 84.20 |
| 2,500+ | $ 0.1616$ 0.1536 | $ 384.00 |
| 5,000+ | $ 0.1522$ 0.1446 | $ 723.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



