VISHAY VT2080S-E3/4W
| Manufacturer | |
| MPN | VT2080S-E3/4W |
| LCSC Part # | C6749793 |
| Packaging | TO-220-3 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1 Independent 80V 920mV@20A 20A TO-220-3 Single Diodes RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | TO-220-3 | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 920mV@20A | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 700uA@80V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 150A | |
| Current - Rectified | 20A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.314 | $ 1.31 |
| 200+ | $ 0.5244 | $ 104.88 |
| 500+ | $ 0.5077 | $ 253.85 |
| 1,000+ | $ 0.4987 | $ 498.70 |
Standard Packaging1000/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |

