Samtec CLE-186-01-G-DV-A
| Manufacturer | |
| MPN | CLE-186-01-G-DV-A |
| LCSC Part # | C6484413 |
| Packaging | SMD,P=0.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Female Header 172 Position 0.8mm Pitch Dual Row Surface Mount -55℃~+125℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Samtec | |
| Packaging | SMD,P=0.8mm | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Number of Positions | 172P | |
| Current Rating | 2.7A | |
| Insulation Height | 3.3mm | |
| Pitch | 0.8mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Gold | |
| Row Spacing | 1.2mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 8 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 85.6369 | $ 85.64 |
| 200+ | $ 34.1696 | $ 6833.92 |
| 496+ | $ 33.0275 | $ 16381.64 |
| 1,000+ | $ 32.4642 | $ 32464.20 |
Standard Packaging8/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

