GAPTEC Electronic 2T16WE_2415S1.5RP
| Manufacturer | |
| MPN | 2T16WE_2415S1.5RP |
| LCSC Part # | C6404827 |
| Packaging | SMD-6P,24.1x14.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SMD-6P,24.1x14.4mm DC DC Converters RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | GAPTEC Electronic | |
| Packaging | SMD-6P,24.1x14.4mm | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Iout | 134mA | |
| Vin | 18V~36V | |
| Vout | 15V | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 85% | |
| Output Power | 2.01W |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The 2T16WE_1.5RP Series is specially designed for applications where a wide range input voltage power supplies are isolated from the input power supply in a distributed power supply system on a circuit board. These products apply to:
- Where the voltage of the input power supply is wide range (voltage range ≤2:1);
- Where isolation is necessary between input and output (Isolation Voltage ≤1500VDC);
- Where the regulation of the output voltage and the output ripple noise are demanded.
Features
AI Translation
- Wide (2:1) input range
- Operating temperature: -40°C~+85°C
- 1500VDC isolation
- No heat sink required
- Internal SMD construction
- MTBF>1,000,000 hours
- Short circuit protection SCP (automatic recovery)
- Industry standard pinout
- RoHS Compliance
- EMI meets to EN55022 Class A
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 27.185 | $ 27.19 |
| 200+ | $ 10.8474 | $ 2169.48 |
| 400+ | $ 10.4855 | $ 4194.20 |
| 1,000+ | $ 10.3061 | $ 10306.10 |
Standard Packaging200/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |

