Samtec TD-103-G-A
| Manufacturer | |
| MPN | TD-103-G-A |
| LCSC Part # | C6284269 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Pin Header 6 Position 2.54mm Pitch Dual Row Through Hole -55℃~+125℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Specialty Pin | |
| Manufacturer | Samtec | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Circluar Pins/Square Pins | Round Pin | |
| Number of Pins | 6P | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Color | Black | |
| Pin Structure | 2x3P | |
| Row Spacing | 2.54mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 24
24 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.0454 | $ 2.05 |
| 10+ | $ 1.9959 | $ 19.96 |
| 30+ | $ 1.964 | $ 58.92 |
| 100+ | $ 1.9305 | $ 193.05 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



