Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 1.3A 85 ~ 264 VAC Input
| Manufacturer | MEAN WELLAsian Brands |
| MPN | IRM-30-24 |
| LCSC Part # | C6280124 |
| Packaging | DIP,69.5x39mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 30W AC-DC PCB-Mount Green Power Module |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/AC DC Converters | |
| Manufacturer | MEAN WELL | |
| Packaging | DIP,69.5x39mm |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 144 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
IRM-30 is a 30W miniature (69.53924mm) AC-DC module-type power supply, ready to be soldered onto the PCB boards of various kinds of electronic instruments or industrial automation equipments. This product allows the universal input voltage range of 85~305VAC. The 94V-0 flame retardant plastic case and potted with silicone enhance the heat dissipation. PCB mounting style model (Blank) meet the anti-vibration demand up to 2G and screw terminal style model (ST) meet the anti-vibration demand up to 5G; moreover, it provides the fundamental resistance to dust and moisture. With the high efficiency up to 90% and the extremely low no-load power consumption below 0.1W, IRM-30 series fulfills the worldwide regulation for the low power consumption requirement for electronics. The entire series is a Class II design (no FG pin), incorporating the built-in EMI filtering components, enabling the compliance with BS EN/EN55032 Class B; the supreme EMC features keep the end electronic units from electromagnetic interference. In addition to module-type model, IRM-30 series also offers the screw terminal style model (ST).
Features
- 2.74"x1.54" compact size
- PCB, chassis or screw terminal mounting version
- Universal input 85~305 VAC
- No load power consumption <0.1 W
- EMI Class B without additional components
- Wide operating temp. range -30~70°C
- Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
- Cooling by free air convection
- Isolation Class II
- Over voltage category III
- Pass LPS(except for 5V)
Applications
- Industrial electrical equipment
- Mechanical equipment
- Factory automation equipment
- Hand-held electronic device
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 8.7111 | $ 8.71 |
| 10+ | $ 8.0497 | $ 80.50 |
Standard Packaging144/Full Box | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504902000 |
| USHTS | 8504909690 |
| TARIC | 8504909000 |
| CAHTS | 8504909090 |
| BRHTS | 85049020 |
| INHTS | 85049090 |
| MXHTS | 8504.90.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8504902000 |
| USHTS | 8504909690 |
| TARIC | 8504909000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8504909090 |
| BRHTS | 85049020 |
| INHTS | 85049090 |
| MXHTS | 8504.90.99 |


