ABRACON ACAG1204-433-T
| Manufacturer | |
| MPN | ACAG1204-433-T |
| LCSC Part # | C6113830 |
| Packaging | SMD,12x4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | ACAG1204-433-T: 433 MHz LTCC antenna, VSWR ≤ 2.0, dimensions 12.0×4.0×1.6 mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | RF and Wireless/RF Antennas | |
| Manufacturer | ABRACON | |
| Packaging | SMD,12x4mm | |
| VSWR | 2 | |
| Antenna Type | Ceramic Antenna | |
| Peak Gain | -1.72dBi | |
| Bandwidth | 10MHz | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Height | 1.6mm | |
| Frequency(Center/Band) | 433MHz | |
| Impedance | 50Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- Made using LTCC (low temperature co-fired ceramic) technology
- Low frequency of 433 MHz
- VSWR ≤2
- Compact profile 12.0×4.0×1.6mm
- Omni-directional
Applications
AI Translation
- ISM Band
- RFID
- SigFox
- LoRa
- Wireless Home Automation
- IoT
- Medical Devices
- Smart Meters
- Remote Technology/Monitoring
- M2M
In-Stock: 1,282
1,282 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.0011 | $ 2.00 |
| 10+ | $ 1.8926 | $ 18.93 |
| 30+ | $ 1.8277 | $ 54.83 |
| 100+ | $ 1.7613 | $ 176.13 |
| 500+ | $ 1.7321 | $ 866.05 |
| 1,000+ | $ 1.7176 | $ 1717.60 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8517710000 |
| USHTS | 8517790000 |
| TARIC | 8517710000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8517710000 |
| BRHTS | 85177110 |
| INHTS | 85177100 |
| MXHTS | 8517.70.99 |



