NEWOPTO XYC-PD5E590BC-E9
| Manufacturer | NEWOPTOAsian Brands |
| MPN | XYC-PD5E590BC-E9 |
| LCSC Part # | C6081358 |
| Packaging | Through Hole,D=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1V~35V Through Hole,D=5mm Ambient Light, IR, UV Sensors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/Optical Sensors/Ambient Light, IR, UV Sensors | |
| Manufacturer | NEWOPTO | |
| Packaging | Through Hole,D=5mm | |
| Length | 5.8mm | |
| Measurement Type | Light Intensity | |
| Operating Temperature | -30℃~+85℃ | |
| Features | Low power/sleep mode | |
| Voltage - Supply | 1V~35V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
NEWOPTO BC-E9 Series Ambient Light Sensor is a high-sensitivity optical sensor in DIP package. It is the ideal substitute for traditional CDS photoresistor, simulating human eye spectral response with a peak wavelength of 590nm. Dedicated to infrared surveillance products, it controls the activation of infrared LEDs under low-illumination conditions. NEWOPTO BC - E9 series ALS is a high sensitivity optical sensor, in DIP package. It's the ideal substitute for traditional CDS photosensitive resistor, Simulation of the human eye sensitivity, the peak wavelength of 590nm, dedicated to the infrared monitoring products, control the infrared light under low illumination opening.
Features
AI Translation
- Photosensitive peak wavelength λp = 590nm
- High reliability
- Low power consumption
- RoHS compliant
Applications
AI Translation
- Induction trash cans, automatic soap dispensers, and similar applications
- Infrared light control, infrared through-beam, infrared reflective, and related electronic products
- High-illuminance environments or applications with strong visible light interference
- Light-controlled toys
- Optically controlled infrared detection and testing equipment
In-Stock: 840
840 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2852 | $ 1.43 |
| 50+ | $ 0.213 | $ 10.65 |
| 150+ | $ 0.182 | $ 27.30 |
| 1,000+ | $ 0.1434 | $ 143.40 |
Standard Packaging1000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 9031499090 |
| USHTS | 9031499000 |
| TARIC | 9031499000 |
| CAHTS | 9031499000 |
| BRHTS | 90314990 |
| INHTS | 90314900 |
| MXHTS | 9031.49.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 9031499090 |
| USHTS | 9031499000 |
| TARIC | 9031499000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 9031499000 |
| BRHTS | 90314990 |
| INHTS | 90314900 |
| MXHTS | 9031.49.99 |



