NEWOPTO XYC-PT5J550AC-IC
| Manufacturer | NEWOPTOAsian Brands |
| MPN | XYC-PT5J550AC-IC |
| LCSC Part # | C6081268 |
| Packaging | Through Hole,D=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1V~10V Through Hole,D=5mm Ambient Light, IR, UV Sensors RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Sensors, Transducers/Optical Sensors/Ambient Light, IR, UV Sensors | |
| Manufacturer | NEWOPTO | |
| Packaging | Through Hole,D=5mm | |
| Length | 5mm | |
| Width | 5mm | |
| Measurement Type | Light Intensity | |
| Operating Temperature | -30℃~+85℃ | |
| Features | Low power/sleep mode | |
| Voltage - Supply | 1V~10V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Xinyongcheng PT550 ambient light sensor is a high-sensitivity photoelectric sensor in DIP package, serving as an ideal substitute for traditional CDS photoresistors. It simulates human eye spectral response with a peak wavelength of 550nm, dedicated to infrared monitoring applications. NEWOPTO PT550 infrared ALS is a high sensitivity optical sensor, in DIP package. It's the ideal substitute for traditional CDS photosensitive resistor, Simulation of the human eye sensitivity, the peak wavelength of 550nm, dedicated to the infrared monitoring products.
Features
AI Translation
- Photosensitive peak wavelength λp = 550 nm
- High reliability
- Low power consumption
- RoHS compliant
Applications
AI Translation
- Replacement for conventional CDS photoresistors
- Suitable for various light-controlled lighting products: night lights, etc.
- Auto-adjustment of backlight: LCD, mobile phones, cameras, computer webcams, etc.
- Control of light/shadow-controlled toys
- Various light-controlled infrared detection and testing equipment
In-Stock: 425
425 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.2239 | $ 1.12 |
| 50+ | $ 0.1722 | $ 8.61 |
| 150+ | $ 0.15 | $ 22.50 |
| 500+ | $ 0.1223 | $ 61.15 |
| 2,500+ | $ 0.11 | $ 275.00 |
| 5,000+ | $ 0.1026 | $ 513.00 |
Standard Packaging500/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 9031499090 |
| USHTS | 9031499000 |
| TARIC | 9031499000 |
| CAHTS | 9031499000 |
| BRHTS | 90314990 |
| INHTS | 90314900 |
| MXHTS | 9031.49.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 9031499090 |
| USHTS | 9031499000 |
| TARIC | 9031499000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 9031499000 |
| BRHTS | 90314990 |
| INHTS | 90314900 |
| MXHTS | 9031.49.99 |



