LGE ZM4737A
| Manufacturer | LGEAsian Brands |
| MPN | ZM4737A |
| LCSC Part # | C6077531 |
| Packaging | MELF |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ZENER 7.5V 1W MELF |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | LGE | |
| Packaging | MELF | |
| Pd - Power Dissipation | 1W | |
| Operating Junction Temperature Range | -65℃~+200℃ | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 10uA@5V | |
| Impedance(Zzt) | 4Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Range) | 7.13V~7.88V | |
| Zener Voltage(Nom) | 7.5V | |
| Impedance(Zzk) | 700Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 10 |
| Multiple | 10 |
| Standard Packaging | 5000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 15,270
15,270 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 10+ | $ 0.0453$ 0.0408 | $ 0.41 |
| 100+ | $ 0.036$ 0.0324 | $ 3.24 |
| 300+ | $ 0.0313$ 0.0282 | $ 8.46 |
| 1,000+ | $ 0.0278$ 0.0251 | $ 25.10 |
| 5,000+ | $ 0.025$ 0.0225 | $ 112.50 |
| 10,000+ | $ 0.0237$ 0.0214 | $ 214.00 |
Standard Packaging5000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



