onsemi NCS21911SN2T1G
| Manufacturer | |
| MPN | NCS21911SN2T1G |
| LCSC Part # | C603837 |
| Packaging | TSOP-5-1.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Precision Operational Amplifier, Zero-Drift, 36 V Supply, 2 MHz |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear/Amplifiers/Instrumentation, Op Amps, Buffer Amps | |
| Manufacturer | onsemi | |
| Packaging | TSOP-5-1.5mm | |
| Number of Channels | 1 | |
| Vos - Input Offset Voltage | 1uV | |
| Slew Rate | 1.6V/us | |
| Input Offset Current(Ios) | 200pA | |
| Features | Zero drift / auto-zero | |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | |
| Common Mode Rejection Ratio(CMRR) | 150dB | |
| Ib - Input Bias Current | 100pA | |
| Input Offset Voltage Drift(Vos TC) | 20nV/℃ | |
| Gain Bandwidth Product | 2MHz | |
| Quiescent Current | 475uA | |
| Input Voltage Noise Density | 22nV/√Hz@1kHz | |
| Output Current | 16mA | |
| Rail to Rail | Rail-to-rail output | |
| Single Supply | 4V~36V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 3000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The NCS2191x family of high precision op amps feature low input offset voltage and near−zero drift over time and temperature. These op amps operate over a wide supply range from 4 V to 36 V with low quiescent current. The rail−to−rail output swings within 10 mV of the rails. The family includes the single channel NCS(V)21911, the dual channel NCS(V)21912, and the quad channel NCS(V)21914 in a variety of packages. All versions are specified for operation from -40°C to +125°C. Automotive qualified options are available under the NCV prefix.
Features
AI Translation
- Input Offset Voltage: ±25 μV max
- Zero−Drift Offset Voltage: ±0.085 μV/°C max
- Voltage Noise Density: 22 nV/√Hz typical
- Unity Gain Bandwidth: 2 MHz typical
- Supply Voltage: 4 V to 36 V
- Quiescent Current: 570 μA max
- Rail−to−Rail Output
- NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100 Qualified and PPAP Capable
- These Devices are Pb−free, Halogen free/BFR free and are RoHS compliant
Applications
AI Translation
- Temperature Measurements
- Transducer Applications
- Electronic Scales
- Medical Instrumentation
- Current Sensing
- Automotive
In-Stock: 3,006
3,006 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.1135 | $ 2.11 |
| 10+ | $ 1.7839 | $ 17.84 |
| 30+ | $ 1.5771 | $ 47.31 |
| 100+ | $ 1.2992 | $ 129.92 |
| 500+ | $ 1.2038 | $ 601.90 |
| 1,000+ | $ 1.1618 | $ 1161.80 |
Standard Packaging3000/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8542339000 |
| USHTS | 8542330001 |
| TARIC | 8542339000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423390 |
| INHTS | 85423300 |
| MXHTS | 8542.33.99 |



