Samtec ZW-20-14-L-D-1175-095
| Manufacturer | |
| MPN | ZW-20-14-L-D-1175-095 |
| LCSC Part # | C6017619 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HEADER 40POS 2.54mm DUAL ROW TH |
| Description | Pin Header 40 Position 2.54mm Pitch Dual Row Through Hole |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Board Spacers, Stackers (Board to Board) | |
| Manufacturer | Samtec | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 7 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
100
100
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 5.7931 | $ 5.79 |
10+ | $ 5.5633 | $ 55.63 |
28+ | $ 5.4229 | $ 151.84 |
98+ | $ 5.3048 | $ 519.87 |
Standard Packaging 7/Full
Tube | ||
Better price for more quantity?
$