KANGNEX HB9500M-9.5-07P-13-00A
| Manufacturer | KANGNEXAsian Brands |
| MPN | HB9500M-9.5-07P-13-00A |
| LCSC Part # | C601241 |
| Packaging | Through Hole,P=9.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | TERM BLK BARRIER 7CIRCUIT 9.5mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Barrier Blocks | |
| Manufacturer | KANGNEX | |
| Packaging | Through Hole,P=9.5mm | |
| Number of Pins | 7P | |
| Number of Positions or Pins | 1x7P | |
| Pin Location | Side Mount | |
| Barrier Type | With Cover Plate | |
| Pitch | 9.5mm | |
| Wire Gauge - mm2 | 4 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Number of PINs Per Row | 7 | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Current Rating | 32A | |
| Voltage Rating (Max) | 750V | |
| Color | Black | |
| Wire Gauge - AWG | 12~22 | |
| Mounting Type | Straight |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 190 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 2,991
2,991 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.4067$ 0.3783 | $ 0.38 |
| 10+ | $ 0.3579$ 0.3329 | $ 3.33 |
| 30+ | $ 0.3384$ 0.3148 | $ 9.44 |
| 100+ | $ 0.3123$ 0.2905 | $ 29.05 |
| 500+ | $ 0.2733$ 0.2542 | $ 127.10 |
| 1,000+ | $ 0.2668$ 0.2482 | $ 248.20 |
Standard Packaging190/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



