Amphenol MDT420E03001
| Manufacturer | |
| MPN | MDT420E03001 |
| LCSC Part # | C599397 |
| Packaging | SMD,P=0.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | PCle M.2 Gen 3 and Gen 4 Card Edge Connectors |
| Description | 0.5mm 67P Surface Mount, Right Angle SMD,P=0.5mm Edgeboard Connectors RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Card Edge Connectors/Edgeboard Connectors | |
| Manufacturer | Amphenol | |
| Packaging | SMD,P=0.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 800 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
1,429
1,429
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 1.9747 | $ 1.97 |
10+ | $ 1.7103 | $ 17.10 |
30+ | $ 1.5436 | $ 46.31 |
100+ | $ 1.3737 | $ 137.37 |
500+ | $ 1.2967 | $ 648.35 |
800+ | $ 1.2631 | $ 1010.48 |
Standard Packaging 800/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$