VISHAY VF20150SG-M3/4W
| Manufacturer | |
| MPN | VF20150SG-M3/4W |
| LCSC Part # | C5991318 |
| Packaging | ITO-220AB |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1 Independent 150V 1.6V@20A 20A ITO-220AB Single Diodes RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Rectifiers/Single Diodes | |
| Manufacturer | VISHAY | |
| Packaging | ITO-220AB | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Operating Junction Temperature Range | -55℃~+150℃ | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Voltage - Forward(Vf@If) | 1.6V@20A | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 200uA@150V | |
| Non-Repetitive Peak Forward Surge Current | 140A | |
| Current - Rectified | 20A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
High-voltage trench MOS barrier Schottky rectifier, ultra-low forward voltage drop VF = 0.57 V at IF = 5 A
Features
AI Translation
- Trench MOS Schottky technology
- Low forward voltage drop, low power dissipation, high-efficiency operation
- Per JESD 22-B106, solder bath temperature up to 275°C for 10 s
Applications
AI Translation
For high-frequency DC/DC converters, switching power supplies, freewheeling diodes, or diode and reverse battery protection
Out of Stock
Notify Me
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.3984 | $ 1.40 |
| 200+ | $ 0.5588 | $ 111.76 |
| 500+ | $ 0.5397 | $ 269.85 |
| 1,000+ | $ 0.5302 | $ 530.20 |
Standard Packaging1000/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |

