TDK B72214S2251K101V87
| Manufacturer | |
| MPN | B72214S2251K101V87 |
| LCSC Part # | C598647 |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | VARISTOR 390V 6000A P=7.5mm |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Circuit Protection/Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | TDK | |
| Packaging | Through Hole,P=7.5mm | |
| Clamping Voltage | 650V | |
| Pitch | 7.5mm | |
| Rated Wattage | 600mW | |
| Capacitance | 490pF@1kHz | |
| Energy | 100J | |
| Maximum DC Volts | 320V | |
| Maximum AC Volts | 250V | |
| Varistor Voltage | 390V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- High-energy AdvanceD series E2
- High surge current ratings up to 10 kA
- High energy ratings up to 440 J
- Wide operating voltage range 130 … 680 VRMS
- PSpice models
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.172 | $ 0.86 |
| 50+ | $ 0.1364 | $ 6.82 |
| 150+ | $ 0.1211 | $ 18.17 |
| 500+ | $ 0.1021 | $ 51.05 |
| 2,500+ | $ 0.0936 | $ 234.00 |
| 5,000+ | $ 0.0885 | $ 442.50 |
Standard Packaging500/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8533400000 |
| USHTS | 8533404000 |
| TARIC | 8533401000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8533400000 |
| BRHTS | 85334013 |
| INHTS | 85334090 |
| MXHTS | 8533.40.01 |



