JST 24CPT-B-2A
| Manufacturer | |
| MPN | 24CPT-B-2A |
| LCSC Part # | C593866 |
| Packaging | P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HOUSING 24POS 2mm DUAL ROW |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Rectangular Connector Housings | |
| Manufacturer | JST | |
| Packaging | P=2mm | |
| Pitch | 2mm | |
| With Wings | Without Fins | |
| Pins Structure | 2x12P | |
| Reference Series | - | |
| Number of Rows | 2 | |
| Plastic Material | Glass-Fiber Reinforced PBT | |
| Color | Black | |
| Number of PINs Per Row | 12 | |
| Row Spacing | - | |
| With Locker | Locking | |
| Operating Temperature | -40℃~+100℃ |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 200 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 2,322
2,322 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.0842 | $ 1.08 |
| 10+ | $ 0.88 | $ 8.80 |
| 30+ | $ 0.7771 | $ 23.31 |
| 100+ | $ 0.6758 | $ 67.58 |
| 500+ | $ 0.6157 | $ 307.85 |
| 1,000+ | $ 0.584 | $ 584.00 |
Standard Packaging200/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



