Samtec SS4-20-3.00-L-D-K-TR
| Manufacturer | |
| MPN | SS4-20-3.00-L-D-K-TR |
| LCSC Part # | C5925467 |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN Board-to-Board 40POS SMD GOLD |
| Description | 40 Position Board to Board Connector Surface Mount,P=0.4mm Gold |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) | |
| Manufacturer | Samtec | |
| Packaging | SMD,P=0.4mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1150 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
108
108
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 5.7812 | $ 5.78 |
10+ | $ 5.0114 | $ 50.11 |
30+ | $ 4.5555 | $ 136.67 |
100+ | $ 4.0933 | $ 409.33 |
500+ | $ 3.8797 | $ 1939.85 |
1,150+ | $ 3.784 | $ 4351.60 |
Standard Packaging 1150/Full
Reel | ||
Better price for more quantity?
$