TE Connectivity 1410142-1
| Manufacturer | |
| MPN | 1410142-1 |
| LCSC Part # | C591694 |
| Packaging | Through Hole,P=1.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | MULTIGIG RT Connector Products for VITA 46 (VPX) Standard |
| Description | 9 144P -55℃~+105℃ 1A Through Hole,P=1.8mm Specialized Connectors |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Backplane Connectors/Specialized Connectors | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | Through Hole,P=1.8mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 16 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
55
55
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 27.8497 | $ 27.85 |
30+ | $ 26.4687 | $ 794.06 |
Standard Packaging 16/Full
Tube | ||
Better price for more quantity?
$