OMRON G2RL-1-E-DC12
| Manufacturer | |
| MPN | G2RL-1-E-DC12 |
| LCSC Part # | C58243 |
| Packaging | DIP,28.8x12.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Low-profile power relay, 15.7 mm in height, suitable for micro devices |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Relays/Power Relays | |
| Manufacturer | OMRON | |
| Packaging | DIP,28.8x12.5mm | |
| Contact Material | Silver Alloy (Cd-Free) | |
| Coil Type | - | |
| Coil Voltage | 12V | |
| Number of Pins | - | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Switching Current(Max) | 16A | |
| Release Time | 5ms | |
| Operate Time | 15ms | |
| Contact Resistance | - | |
| Contact Rating | 16A@250VAC;16A@24VDC | |
| Coil Rated Power | 400mW | |
| Switching Voltage(Max) | 440V@AC;300V@DC | |
| Contact Form | One set changeover: 1C (SPDT - changeover) | |
| Coil Resistance | 360Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 20 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
Low profile power relay with 15.7 mm height, ideal for incorporation in miniature equipments
Features
AI Translation
- A wide variety of single pole, double pole, high-capacity (16 A) type and high-sensitivity type (250 mW) relays are available.
- IEC/EN 60335-1 conformed. (-HA Model)
- Satisfies ambient operating temperature requirement of 85℃ and 105℃ (-CV Model).
- Clearance and creepage distance: 8 mm / 8 mm min.
- G2RL-1(A)-E-ASI: TV3 rating models available.
- IEC/EN 60079-15 conformed (Except G2RL-1(A)-H, G2RL-1A-E-CV(-HA) Models).
- Reduced power consumption with voltage holding and pulse width modulation (PWM) control (only for G2RL-@-PW1 model).
Applications
AI Translation
- Home appliances
- OA equipment
- Industrial machinery
In-Stock: 16,509
16,509 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.7921 | $ 1.79 |
| 10+ | $ 1.5475 | $ 15.48 |
| 40+ | $ 1.2963 | $ 51.85 |
| 100+ | $ 1.1391 | $ 113.91 |
| 500+ | $ 1.0678 | $ 533.90 |
| 1,000+ | $ 1.0371 | $ 1037.10 |
Standard Packaging20/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536411090 |
| USHTS | 8536410030 |
| TARIC | 8536411090 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536410099 |
| BRHTS | 85364100 |
| INHTS | 85364100 |
| MXHTS | 8536.41.10 |



