ISSI IS61WV204816ALL-12TLI
| Manufacturer | |
| MPN | IS61WV204816ALL-12TLI |
| LCSC Part # | C5772442 |
| Packaging | TSOPI-48 |
| Customer # | |
| Key Attributes | 32Mbit 1.65V~2.2V Parallel Port (Parallel) TSOPI-48 Memory (ICs) RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Memory/Memory (ICs) | |
| Manufacturer | ISSI | |
| Packaging | TSOPI-48 | |
| Memory Size | 32Mbit | |
| Voltage - Supply | 1.65V~2.2V | |
| Operating temperature | -40℃~+85℃ | |
| Access Time | 12ns | |
| Features | Auto power-down function | |
| Current - Supply | 95mA | |
| Standby Supply Current | 60mA | |
| Interface | Parallel Port (Parallel) |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 96 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
The ISSI IS61/64WV204816ALL/BLL are high-speed, 32M bit static RAMs organized as 2048K words by 16 bits. It is fabricated using high-performance CMOS technology. This highly reliable process coupled with innovative circuit design techniques, yields high-performance and low power consumption devices. When CS# is HIGH (deselected), the device assumes a standby mode at which the power dissipation can be reduced down with CMOS input levels. Easy memory expansion is provided by using Chip Enable and Output Enable inputs. The active LOW Write Enable (WE#) controls both writing and reading of the memory. A data byte allows Upper Byte (UB#) and Lower Byte (LB#) access. The device is packaged in the JEDEC standard 48-Pin TSOP (TYPE I) and 48-pin mini BGA (6mmx8mm).
Features
- High-speed access time: 10ns, 12ns
- High- performance, low power CMOS process
- Multiple center power and ground pins for greater noise immunity
- Easy memory expansion with CS# and OE#
- TTL compatible inputs and outputs
- Single power supply 1.65V - 2.2V VDD (IS61/64WV204816ALL) 2.4V - 3.6V VDD (IS61/64WV204816BLL)
- Industrial and Automotive temperature support
- Lead-free available
- Data Control for upper and lower bytes
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 43.2591 | $ 43.26 |
| 192+ | $ 17.2615 | $ 3314.21 |
| 480+ | $ 16.6837 | $ 8008.18 |
| 960+ | $ 16.3996 | $ 15743.62 |
Standard Packaging96/Full Bag | ||
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B2A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | 3A991B2A |
| CNHTS | 8542329000 |
| USHTS | 8542320071 |
| TARIC | 8542329000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8542330000 |
| BRHTS | 85423299 |
| INHTS | 85423200 |
| MXHTS | 8542.32.99 |

