TE Connectivity 1-215083-6
| Manufacturer | |
| MPN | 1-215083-6 |
| LCSC Part # | C573710 |
| Packaging | P=1.27mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN IDC HEADER 2-Piece 16POS 1.27mm |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Free Hanging, Panel Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=1.27mm | |
| Number of Positions or Pins | 2x8P | |
| Voltage Rating | 100V | |
| colour | Red | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row spacing | 1.5mm | |
| working temperature | -40℃~+105℃ | |
| Contact Plating | Tin | |
| Connector Type | IDC Header | |
| Pitch | 1.27mm | |
| Number of PINs Per Row | 8 | |
| Contact Material | Phosphor bronze | |
| Mounting Type | 2-Piece (Connector + Crimp Terminal) | |
| Current Rating | 1.5A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 9,600
9,600 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.89 | $ 0.89 |
| 10+ | $ 0.7207 | $ 7.21 |
| 30+ | $ 0.6352 | $ 19.06 |
| 100+ | $ 0.5514 | $ 55.14 |
| 500+ | $ 0.5014 | $ 250.70 |
| 1,000+ | $ 0.4756 | $ 475.60 |
Standard Packaging2500/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



