MOLEX 351500290
| Manufacturer | |
| MPN | 351500290 |
| LCSC Part # | C564555 |
| Packaging | P=6.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | CONN HOUSING 2POS 6.2mm SINGLE ROW |
| Description | Connector Housing 2 Position 6.2mm Pitch Single Row |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Blade Type Power Connectors/Blade Type Power Connector Accessories | |
| Manufacturer | MOLEX | |
| Packaging | P=6.2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 50 |
| Multiple | 50 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
1,000
1,000
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
50+ | $ 0.0179 | $ 0.90 |
500+ | $ 0.0139 | $ 6.95 |
2,000+ | $ 0.0117 | $ 23.40 |
4,000+ | $ 0.0104 | $ 41.60 |
24,000+ | $ 0.0092 | $ 220.80 |
50,000+ | $ 0.0086 | $ 430.00 |
Standard Packaging 2000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$