Samtec CLM-125-02-F-D-P-TR
| Manufacturer | |
| MPN | CLM-125-02-F-D-P-TR |
| LCSC Part # | C5573948 |
| Packaging | SMD,P=1mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Female Header 50 Position 1mm Pitch Dual Row Surface Mount -55℃~+125℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Samtec | |
| Packaging | SMD,P=1mm | |
| Operating Temperature | -55℃~+125℃ | |
| Mounting Type | Surface Mount,Vertical | |
| Current Rating | 2.8A | |
| Number of Positions | 50P | |
| Insulation Height | 2.14mm | |
| Pitch | 1mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Tin | |
| Row Spacing | 1mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 1275 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 8.4044 | $ 8.40 |
| 200+ | $ 3.3531 | $ 670.62 |
| 500+ | $ 3.242 | $ 1621.00 |
| 1,275+ | $ 3.1864 | $ 4062.66 |
Standard Packaging1275/Full Reel | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

