WEIDMULLER 7940126387
| Manufacturer | |
| MPN | 7940126387 |
| LCSC Part # | C5544818 |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 15A 300V Black Through Hole 21 1 5.08mm Through Hole,P=5.08mm Wire to Board RoHS |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | WEIDMULLER | |
| Packaging | Through Hole,P=5.08mm | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Black | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 21 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5.08mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 16.044 | $ 16.04 |
| 200+ | $ 6.403 | $ 1280.60 |
| 500+ | $ 6.1888 | $ 3094.40 |
| 1,000+ | $ 6.0824 | $ 6082.40 |
Standard Packaging100/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

