Amphenol 95264-304HLF
| Manufacturer | |
| MPN | 95264-304HLF |
| LCSC Part # | C5544723 |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Female Header 20 Position 2.54mm Pitch Dual Row Through Hole |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Headers, Receptacles, Female Sockets | |
| Manufacturer | Amphenol | |
| Packaging | Through Hole,P=2.54mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of Positions | 20P | |
| Insulation Height | 7mm | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Contact Plating | Tin | |
| Row Spacing | 2.54mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 23 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.8973 | $ 2.90 |
| 207+ | $ 1.1562 | $ 239.33 |
| 506+ | $ 1.1183 | $ 565.86 |
| 989+ | $ 1.0986 | $ 1086.52 |
Standard Packaging23/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

