TE Connectivity 1776266-6
| Manufacturer | |
| MPN | 1776266-6 |
| LCSC Part # | C5477705 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 10A 300V Green Through Hole 6 1 5mm Through Hole,P=5mm Wire to Board RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm | |
| Current Rating | 10A | |
| Voltage Rating (Max) | 300V | |
| Color | Green | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Number of PINs Per Row | 6 | |
| Number of Rows | 1 | |
| Pitch | 5mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 300 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price(Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.4609 | $ 2.46 |
| 300+ | $ 0.982 | $ 294.60 |
| 600+ | $ 0.9501 | $ 570.06 |
| 900+ | $ 0.9335 | $ 840.15 |
Standard Packaging300/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.

