LGE 1N4740A
| Manufacturer | LGEAsian Brands |
| MPN | 1N4740A |
| LCSC Part # | C5455733 |
| Packaging | DO-41G |
| Customer # | |
| Key Attributes | DIODE ZENER 10V 1W DO-41G |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Discrete Semiconductors/Diodes/Zener/Single Zener Diodes | |
| Manufacturer | LGE | |
| Packaging | DO-41G | |
| Pd - Power Dissipation | 1W | |
| Operating Junction Temperature Range | -65℃~+200℃ | |
| Reverse Leakage Current (Ir) | 10uA@7.6V | |
| Impedance(Zzt) | 7Ω | |
| Diode Configuration | 1 Independent | |
| Zener Voltage(Range) | - | |
| Zener Voltage(Nom) | 10V | |
| Impedance(Zzk) | 700Ω |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2500 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 1,905
1,905 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 5+ | $ 0.0373 | $ 0.19 |
| 50+ | $ 0.0293 | $ 1.47 |
| 150+ | $ 0.0249 | $ 3.74 |
| 500+ | $ 0.0222 | $ 11.10 |
| 2,500+ | $ 0.0193 | $ 48.25 |
| 5,000+ | $ 0.0181 | $ 90.50 |
Standard Packaging2500/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |
| Type | Details |
|---|---|
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8541100000 |
| USHTS | 8541100040 |
| TARIC | 8541100000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8541100090 |
| BRHTS | 85411011 |
| INHTS | 85411000 |
| MXHTS | 8541.10.01 |



