Phoenix Contact 1711026
| Manufacturer | |
| MPN | 1711026 |
| LCSC Part # | C5438430 |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
| Customer # | |
| Description | 2.5 24A 400V 1x2P Green Through Hole 2 1 5mm Through Hole,P=5mm Wire to Board RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Terminal Blocks/Wire to Board | |
| Manufacturer | Phoenix Contact | |
| Packaging | Through Hole,P=5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 100 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
Out of Stock
Stock Notification
Add to BOM List
| Qty | Unit Price (Reference Only) | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.9499 | $ 0.95 |
10+ | $ 0.8074 | $ 8.07 |
30+ | $ 0.7346 | $ 22.04 |
100+ | $ 0.6634 | $ 66.34 |
500+ | $ 0.6206 | $ 310.30 |
1,000+ | $ 0.5985 | $ 598.50 |
Standard Packaging 100/Full
Box | ||
Better price for more quantity?
$