TE Connectivity 1612257-7
| Manufacturer | |
| MPN | 1612257-7 |
| LCSC Part # | C5382690 |
| Packaging | P=1.5mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | MINI CT DC DRAWER SNAPFIT SINGLE ROW RECEPTACLE ASSEMBLY |
| Description | Connector Housing 1.5mm Pitch Glass-Fiber Reinforced PBT -30℃~+105℃ |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Backplane Connectors/Backplane Connector Housings | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Packaging | P=1.5mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 3926909090 |
| USHTS | 3926909950 |
| TARIC | 3926909790 |
| CAHTS | 3926909990 |
| BRHTS | 39269090 |
| INHTS | 39269099 |
| MXHTS | 3926.90.99 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 56 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience.
Learn more.
In-Stock:
616
616
In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
1+ | $ 0.5674 | $ 0.57 |
10+ | $ 0.5148 | $ 5.15 |
56+ | $ 0.4877 | $ 27.31 |
112+ | $ 0.4606 | $ 51.59 |
504+ | $ 0.4447 | $ 224.13 |
1,232+ | $ 0.4367 | $ 538.01 |
Standard Packaging 56/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$