YLPTEC IB0505S-2W
| Manufacturer | YLPTECAsian Brands |
| MPN | IB0505S-2W |
| LCSC Part # | C5369613 |
| Packaging | SIP,19.5x7mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER 5V 2W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | YLPTEC | |
| Packaging | SIP,19.5x7mm | |
| Vin | 4.75V~5.25V | |
| type | - | |
| Vout | 5V | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Quiescent Supply Current | - | |
| Capacitive Load(Max) | 100uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ripple | 50mVp-p | |
| Iout | 400mA | |
| Height | 7mm | |
| Frequency - Switching | 100kHz | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 72% | |
| Features | Short Circuit Protection | |
| Output Power | 2W | |
| Length | 19.5mm | |
| Width | 10mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 25 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Features
AI Translation
- 7-pin SIP international standard pinout
- Low quiescent current and high conversion efficiency
- Low ripple factor and low noise
- Built-in soft-start technology
- Isolation voltage: 1500VDC
- Operating temperature range: -40°C to +85°C
In-Stock: 2,670
2,670 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 2.2911$ 1.6038 | $ 1.60 |
| 10+ | $ 1.9339$ 1.3538 | $ 13.54 |
| 25+ | $ 1.71$ 1.1970 | $ 29.93 |
| 100+ | $ 1.4814$ 1.0370 | $ 103.70 |
| 500+ | $ 1.3782$ 0.9648 | $ 482.40 |
| 1,000+ | $ 1.3321$ 0.9325 | $ 932.50 |
Standard Packaging25/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



