YLPTEC B0505XT-1WR3
| Manufacturer | YLPTECAsian Brands |
| MPN | B0505XT-1WR3 |
| LCSC Part # | C5369529 |
| Packaging | SMD-5P,12.7x8.3mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | DC DC CONVERTER 5V 1W |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | YLPTEC | |
| Packaging | SMD-5P,12.7x8.3mm | |
| Vin | 4.5V~5.5V | |
| Vout | 5V | |
| Operating Temperature | -40℃~+105℃ | |
| Quiescent Supply Current | 3mA | |
| Capacitive Load(Max) | 2400uF | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Ripple | 120mVp-p | |
| Iout | 200mA | |
| Height | 7.25mm | |
| Frequency - Switching | 220kHz | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 82% | |
| Output Power | 1W | |
| Features | Short Circuit Protection;Automatic fault recovery | |
| Length | 13.5mm | |
| Width | 11.1mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 37 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 2,271
2,271 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.7338$ 1.3871 | $ 1.39 |
| 10+ | $ 1.4417$ 1.1534 | $ 11.53 |
| 37+ | $ 1.2591$ 1.0073 | $ 37.27 |
| 111+ | $ 1.1654$ 0.9324 | $ 103.50 |
| 518+ | $ 1.0813$ 0.8651 | $ 448.12 |
| 999+ | $ 1.0432$ 0.8346 | $ 833.77 |
Standard Packaging37/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



