YLPTEC A0515S-1WR3
| Manufacturer | YLPTECAsian Brands |
| MPN | A0515S-1WR3 |
| LCSC Part # | C5369388 |
| Packaging | SIP,19.5x6mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 1W Isolated Non-Regulated Dual-Output DC/DC Power Module with Fixed Voltage Input |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies/Power Suppliers - Board Mount/DC DC Converters | |
| Manufacturer | YLPTEC | |
| Packaging | SIP,19.5x6mm | |
| Vin | 4.5V~5.5V | |
| Ripple Noise | 30mVp-p | |
| Vout | ±15V | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Capacitive Load(Max) | 330uF | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Iout | 34mA;4mA | |
| Height | 10mm | |
| Frequency - Switching | 100kHz | |
| Isolation Voltage(Vrms) | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 89% | |
| Output Power | 1W | |
| Features | Short Circuit Protection;Automatic fault recovery;Over-temperature protection | |
| Length | 19.5mm | |
| Width | 6mm |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 25 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
Introduction
AI Translation
The A_S-1WR3 series are compact, high-efficiency, miniature power, regulated voltage input, isolated unregulated dual positive/negative output DC/DC power modules; this series is specifically designed for on-board power systems requiring a set of voltages isolated from the input power supply.
Features
AI Translation
- Low no-load power consumption: 0.025W (Typ.)
- Isolation voltage: 1500VDC
- Efficiency: up to 90%
- Operating temperature range: -40°C~+85°C
- MTBF 23.5 million hours (3500000Hrs)
- Continuous short-circuit protection with auto-recovery
- Compact SIP package, plastic enclosure
- Industry-standard pinout
- Ripple/Noise (20MHz bandwidth): 30mVp-p (Typ)
Applications
AI Translation
- Stable input power supply (voltage variation range ±10%Vin)
- Isolation required between input and output (isolation voltage ≤1500VDC)
- Low output voltage regulation requirements
- Pure digital circuits
- General low-frequency analog circuits
- Relay driver circuits
- Data exchange circuits
In-Stock: 850
850 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.8683 | $ 1.87 |
| 10+ | $ 1.5993 | $ 15.99 |
| 25+ | $ 1.4308 | $ 35.77 |
| 100+ | $ 1.259 | $ 125.90 |
| 500+ | $ 1.1813 | $ 590.65 |
| 1,000+ | $ 1.1489 | $ 1148.90 |
Standard Packaging25/Full Tube | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC | |
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | |
| USHTS | |
| TARIC |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | |
| BRHTS | |
| INHTS | |
| MXHTS | |



