G-Switch GT-TC116A-H070-L1
| Manufacturer |
G-Switch
Asian Brands |
| Mfr. Part # | GT-TC116A-H070-L1 |
| LCSC Part # | C5368918 |
| Package | Through Hole-4P,6.2x6.2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH TACTILE SPST 160gf TH |
| Description | Tactile Switch SPST 160gf 7mm PC Pin 6.2mm x 6.2mm Through Hole |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Switches/Tactile Switches | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Package | Through Hole-4P,6.2x6.2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 1000 |
| Sales Unit | Piece |
In-Stock:
1,730
1,730
Available for Immediate Shipping
Add to BOM List
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
5+ | $ 0.1106 $ 0.0753 | $ 0.38 |
50+ | $ 0.0873 $ 0.0594 | $ 2.97 |
150+ | $ 0.0757 $ 0.0515 | $ 7.73 |
1,000+ | $ 0.067 $ 0.0456 | $ 45.60 |
2,000+ | $ 0.06 $ 0.0408 | $ 81.60 |
5,000+ | $ 0.0565 $ 0.0385 | $ 192.50 |
Standard Packaging 1000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$