NKK Switches S1A
| Manufacturer | |
| MPN | S1A |
| LCSC Part # | C5366606 |
| Packaging | Through Hole |
| Customer # | |
| Key Attributes | 30V 125V SPST Through Hole 15A Through Hole Toggle Switches RoHS |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Toggle Switches | |
| Manufacturer | NKK Switches | |
| Packaging | Through Hole | |
| Actuator Type | Cylinder Lever | |
| Voltage Rating (DC) | 30V | |
| Voltage Rating (AC) | 125V | |
| Operating Temperature | -10℃~+70℃ | |
| Circuit | SPST | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Current Rating | 15A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 50 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 18
18 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 4.5437 | $ 4.54 |
| 10+ | $ 4.4372 | $ 44.37 |
| 50+ | $ 4.3661 | $ 218.31 |
| 100+ | $ 4.2951 | $ 429.51 |
Standard Packaging50/Full Box | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |


