G-Switch PS-5850DVB-6PL
| Manufacturer | G-SwitchAsian Brands |
| MPN | PS-5850DVB-6PL |
| LCSC Part # | C5362624 |
| Packaging | Through Hole-6P,5.8x5.8mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | SWITCH PUSH 500mA 24V |
| Datasheet |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Switches/Pushbutton Switches | |
| Manufacturer | G-Switch | |
| Packaging | Through Hole-6P,5.8x5.8mm | |
| Life | 30,000 Cycles | |
| With Lamp | Without | |
| Operating Temperature | -40℃~+85℃ | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Self Lock / No Lock | Latching | |
| Circuit | DPDT | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Actuator/Cap Color | White | |
| Actuator Style | Rectangular Plunger | |
| electric current | 500mA | |
| Operating Force | 2.5N | |
| Voltage Rating | 24V |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 3,176
3,176 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 0.3968$ 0.3770 | $ 0.38 |
| 10+ | $ 0.3088$ 0.2934 | $ 2.93 |
| 30+ | $ 0.272$ 0.2584 | $ 7.75 |
| 100+ | $ 0.2256$ 0.2144 | $ 21.44 |
| 500+ | $ 0.2048$ 0.1946 | $ 97.30 |
| 1,000+ | $ 0.192$ 0.1824 | $ 182.40 |
Standard Packaging2000/Full Bag | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536500090 |
| USHTS | 8536507000 |
| TARIC | 8536500300 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536501000 |
| BRHTS | 85365090 |
| INHTS | 85365090 |
| MXHTS | 8536.50.09 |



