LXWCONN LXW254-264-WZ-G
| Manufacturer | LXWCONNAsian Brands |
| MPN | LXW254-264-WZ-G |
| LCSC Part # | C53202135 |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2.54mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | 2.54mm 2 64P Right Angle 2A Through Hole,Right Angle,P=2.54mm DIN 41612 RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | MOQ 1pc |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Backplane Connectors/DIN 41612 | |
| Manufacturer | LXWCONN | |
| Packaging | Through Hole,Right Angle,P=2.54mm | |
| Pitch | 2.54mm | |
| Number of Rows | 2 | |
| Number of Pins | 64P | |
| Mounting Type | Right Angle | |
| Current Rating | 2A |
Report an ErrorShow similar products (0) >
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 1 |
| Multiple | 1 |
| Standard Packaging | 36 |
| Sales Unit | Piece |
| EDA Models | EasyEDA Model |
In-Stock: 122
122 In stock, ships now
Add to BOM List
| Qty | Unit Price | Total Amount |
|---|---|---|
| 1+ | $ 1.0704 | $ 1.07 |
| 10+ | $ 0.8644 | $ 8.64 |
| 36+ | $ 0.7614 | $ 27.41 |
| 108+ | $ 0.66 | $ 71.28 |
| 504+ | $ 0.5988 | $ 301.80 |
| 1,008+ | $ 0.5682 | $ 572.75 |
Standard Packaging36/Full Tray | ||
Better price for more quantity?
$
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | - |
| CNHTS | 8536901900 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| Type | Details |
|---|---|
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369090 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.19 |
Custom Cables: MOQ 1pc
LCSC offers a comprehensive range of cost-effective custom cable solutions tailored for diverse electronic components and electrical applications. Our products comply with RoHS and UL standards, guaranteeing premium quality and reliability. Leveraging our extensive on-site connector inventory, we provide flexible services with no MOQ, rapid quoting, and short lead times—ensuring a seamless and efficient procurement experience. Learn more.



