TE Connectivity 2-179694-3
| Manufacturer | |
| Mfr. Part # | 2-179694-3 |
| LCSC Part # | C531958 |
| Package | P=2mm |
| Customer # | |
| Key Attributes | Connector Assembly, Receptacle, Wire-to-Board, Insulation Displacement (IDC) |
| Description | 1x3P 1 IDC Housing 3 2mm Free Hanging 3A P=2mm Free Hanging, Panel Mount RoHS |
| Datasheet | |
| Custom Cables | Minimum Order One Piece |
Products Specifications
Show similar products (0) >| Type | Description | Select All |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects/Rectangular Connectors/Free Hanging, Panel Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Package | P=2mm |
Show similar products (0) >
Compliance & Export Codes
| Type | Details |
|---|---|
| RoHS | |
| ECCN | EAR99 |
| CNHTS | 8536901100 |
| USHTS | 8536908585 |
| TARIC | 8536901000 |
| CAHTS | 8536900090 |
| BRHTS | 85369010 |
| INHTS | 85369010 |
| MXHTS | 8536.90.11 |
Related Resources
| Type | Link |
|---|---|
| Datasheet | |
| EDA Models |
Additional Information
| Type | Details |
|---|---|
| Minimum | 5 |
| Multiple | 5 |
| Standard Packaging | 2000 |
| Sales Unit | Piece |
LCSC offers a wide range of affordable custom cable solutions designed to meet diverse needs in electronics and electrical applications. Our cables comply with RoHS and UL standards, ensuring high quality and reliability. With extensive connectors in stock, we provide flexible service with no minimum order requirements, fast quotes, and short lead times—making your ordering process easy and efficient.
Learn more.
In-Stock:
30,050
30,050
Available for Immediate Shipping
Add to BOM List
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
5+ | $ 0.0985 | $ 0.49 |
50+ | $ 0.0823 | $ 4.12 |
150+ | $ 0.0741 | $ 11.12 |
500+ | $ 0.066 | $ 33.00 |
2,000+ | $ 0.0611 | $ 122.20 |
4,000+ | $ 0.0587 | $ 234.80 |
Standard Packaging 2000/Full
Bag | ||
Better price for more quantity?
$